Webart Mocne artykuły webowe

20gru/11Off

Jak nieśmiałość utrudnia nam życie

W obecnych czasach nieśmiałość bardzo często utrudnia życie. Teraźniejszy świat promuje ludzi przebojowych, takich, którzy potrafią zaprezentować swoje umiejętności w każdej chwili.

Nieśmiałością nazywamy pewny stan psychiczny, pojawiający się głównie w sytuacji, kiedy jesteśmy poddawani ocenie czyli sądzimy, że jesteśmy oceniani.

Nieśmiałość objawiać się może na różne sposoby. W dużej mierze ludzie nieśmiali w sytuacjach stresowych czują zakłopotanie, lęk i bezradność. Nie są w stanie być na luzie, nie potrafią płynnie się wysłowić lub wykonać nawet prostych czynności. Przedstawionym wcześniej symptomom towarzyszą również typowe dla stanu napięcia nerwowego objawy somatyczne jak np.  drżenie rąk, niekontrolowane napięcie mięśni najczęściej twarzy, itd. Skutkiem nieprzyjemnych odczuć wynikających z nieśmiałości często bywa świadome lub podświadome omijanie sytuacji które nas stresują. Osoby nieśmiałe często izolują się z życia towarzyskiego.

Ciężko o zwięzły i jednoznaczny wykaz powodów występowania nieśmiałości. Po pierwsze warto podkreślić, że każdy z nas jest w pewien sposób nieśmiały - każdy obawia się pewnych zdarzeń niektóre  okoliczności powodują mniejsze lub większe zakłopotanie. Problem jest wtedy kiedy zamiast naturalnych barier mamy do czynienia z nieśmiałością chorobliwą.

Każdy z nas jest nieśmiały w pewnych sytuacjach i nie ma w tym nic złego, o tyle nieśmiałość psychiczna jest zaburzeniem, które nierzadko utrudnia lub nawet uniemożliwia zwykłe egzystowanie.

Powody występowania psychicznej nieśmiałości są różne. Zwykle mówi się w tym kontekście o niskiej samoocenie, wysokich wymaganiach stawianych przez siebie lub przez otoczenie, przykrych sytuacjach z przeszłości, a także o cechach wrodzonych.

Każdy z nas w pewnym stopniu codziennie zmaga się z nieśmiałością. Dla ludzi raczej pewnych siebie i przebojowych oznacza to nawet frajdę i przełamywanie się w przeróżnych mniej lub bardziej poważnych sytuacjach. Dla ludzi bardziej skromnych, każda próba złamania nieśmiałości to prawie walka o wszystko.

Niezależnie od tego, czy nieśmiałość dokucza nam podczas wystąpień publicznych, konfrontacji z innymi ludźmi czy w innych okolicznościach, warto z nią walczyć.

Podstawowym i na chwilę obecną jednym z najlepszych sposobów na wyjście z nieśmiałości są ćwiczenia NLP. Warto wiedzieć jednak o tym, że nie każdy z nas powinien być duszą towarzystwa. Przyjmijmy, że wielu z nas ma znacznie mniejszy temperament. Nie poddawajmy się presji społecznej, która nakłania nas do bycia wbrew samemu sobie.

Podobne artykuły:

Posted by phadera

Komentarze (0) Trackbacks (0)

Przepraszam, dodawanie komentarzy zablokowane.

Trackbacks are disabled.