Webart Mocne artykuły webowe

16paź/11Off

Wózki inwalidzkie – informacje, charakterystyka

Wózek inwalidzki jest pojazdem dającym możliwość osobom niepełnosprawnym motorycznie poruszanie się. Pierwsze historyczne wzmianki na temat wózków inwalidzkich znajdujemy na liczących ponad 2500 lat ilustracjach z Chin i Grecji - przedstawiają one krzesła na kołach. Podobnym sprzętem poruszał się od 1593 roku władca Hiszpaniii - Filip II, któremu liczne choroby uniemożliwiały samodzielne poruszanie się. Wraz z postępem techniki wózki inwalidzkie były ulepszane i uzupełniane o nowe funkcje przydatne niepełnosprawnym. Powstały lekkie wózki inwalidzkie ręczne, potem wózki ręczne składane, wózki inwalidzkie spalinowe aż w końcu w 1984 roku w Norwegii zaczęto produkować pierwsze modele wózków inwalidzkich z napędem elektrycznym.

Wózki inwalidzkie ręczne mocno poprawiły komfort życia osób niepełnosprawnych. Dzisiejszy wózek inwalidzki składa się z modułów konstrukcyjnych, spośród których wyróżnić można moduły podstawowe jak również moduły dodatkowe , które są opcjonalne. Do modułów podstawowych zaliczyć można układ podparcia ciała, ramę, układ jezdno-napędowy a także koła przednie i tylne. Modułami dodatkowymi są amortyzatory, pasy bezpieczeństwa, uchwyt do kul, oświetlenie, zbiornik tlenu.

Aby utrzymać wózek inwalidzki w sprawności trzeba raz na jakiś czas wykonywać przeglądy techniczne podobnie jak w przypadku samochodów.
Naprawa wózków inwalidzkich powinna być przeprowadzona przez profesjonalną dobrze przygotowaną do tego firmę. Osoby niepełnosprawne nie muszą martwić się o koszt takich przeglądów technicznych ponieważ za utrzymanie wózków inwalidzkich w dobrym stanie technicznym płaci PFRON lub NFZ. Warunkiem otrzymania dofinansowania na serwis wózka jest złożenie wypełnionego odpowiedniego formularza w terminie regulowanym rozporządzeniami.

Przy serwisie wózka inwalidzkiego zwykle zachodzi potrzeba zmiany zużytych podzespołów. Dętki do wózków inwalidzkich muszą być wybrane spośród renomowanych firm, najlepiej gdy podzespół , który wymieniamy zamienimy elementem polecanym przez firmę produkującą dany wózek a nie tanim chińskim odpowiednikiem. Warto na to zwracać uwagę jeżeli pragniemy aby wózek po serwisie był w dobrym stanie technicznym przez jak najdłuższy okres czasu.

Wysiłki firm produkujących wózki inwalidzkie idą w stronę maksymalnego polepszenia komfortu użytkowania przez ludzi niepełnosprawnych. Wózki rozbudowywane są o coraz większą ilość dodatkowych funkcji, wygodniejsze i bardziej ergonomiczne siedziska. Na pewno najwiekszą przyszłość mają wózki inwalidzkie elektryczne, z roku na rok produkowane są coraz lżejsze egzemplarze z dłuższym czasem pracy na akumulatorach i wygodniejszym sterowaniem.

Opracował: Leon Dobraniewski

Podobne artykuły:

Posted by lingosedeworked

Komentarze (0) Trackbacks (0)

Przepraszam, dodawanie komentarzy zablokowane.

Trackbacks are disabled.